RozPRACUJ to z biblioteką

We wrześniu 2012 roku Fundacja  Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego wraz z Fundacją Billa i Mellindy Gates’a, a także Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności ogłosiła nabór wniosków w trybie konkursowym do projektu „RozPRACUJ to  z biblioteką”

Wnioski do Projektu złożyło ponad 60 placówek  z województw: mazowieckiego, świętokrzyskiego  i  łódzkiego.

Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Jeżowie wziął udział w ogłoszonym konkursie, a złożony przez nas wniosek zyskał aprobatę komisji konkursowej.

RozPRACUJ to z biblioteką jest pilotażowym przedsięwzięciem, mającym na celu wypracowanie i przetestowanie metodologii wspierania bibliotekarzy w oferowaniu usług osobom dorosłym poszukującym pracy lub chcących ją zmienić.

Dzięki Projektowi  Biblioteka ma  stać się miejscem w którym mieszkańcy będą mogli  korzystać z technologii ułatwiających im załatwianie codziennych spraw takich jak: obsługa konta bankowego,  założenie i obsługa poczty mailowej, lecz głównym jej celem  ma stać się przeglądanie ofert pracy.

Założenia Projektu przewidują wypracowanie nowej formy działalności bibliotek gminnych, skierowanej do mieszkańców, którzy oprócz dobrej książki poszukują w bibliotece wsparcia informacyjnego, pragną nauczyć się pisania CV  i listów motywacyjnych, szukają bezpłatnego dostępu do Internetu i poszukują ofert pracy i  kursów doszkalających.

GOKSiR w ramach projektu, bez wkładu własnego, otrzyma sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem: 2 komputery, laptop, urządzenie wielofunkcyjne, ekran i rzutnik.

Każdy zestaw będzie zawierać cyfrowy aparat fotograficzny.

W ramach projektu bibliotekarze wezmą udział:

• w szkoleniach z zakresu technologii informacyjnych i komunikacyjnych,
  • w warsztatach planowania rozwoju biblioteki,
  • w szkoleniach z zakresu doradztwa zawodowego.

Biblioteka będzie mogła ubiegać  się o dotację w konkursie grantowym.  W ramach projektu oferowane są  dotacje w wysokości do 5 000 zł na realizację działań wspierających osoby poszukujące pracy lub chcące wybrać lub zmienić zawód.